Stackpole Electronics Inc RNMF14FTC200K
Part No.:
RNMF14FTC200K
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
RNMF14FTC200K.pdf
Description:
RES 200K OHM 1% 1/4W AXIAL
Shipping
RNMF14FTC200K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RNMF (Mini)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
200 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)