TE Connectivity Raychem Cable Protection RNF-3000-9/3-X-SP
Part No.:
RNF-3000-9/3-X-SP
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
RNF-3000-9/3-X-SP.pdf
Description:
HEATSHRINK 0.354" X 492.1' CLEAR
Shipping
RNF-3000-9/3-X-SP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Thermofit RNF-3000
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:
3 to 1
Length:
492.1' (150.0m)
Inner Diameter - Supplied:
0.354" (8.99mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.118" (3.00mm)
Recovered Wall Thickness:
0.030" (0.76mm)
Material:
Polyolefin (PO)
Features:
Color:
Clear
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
80°C