Microchip Technology RN24E-I/RM
Part No.:
RN24E-I/RM
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
Module
Datasheet:
RN24E-I/RM.pdf
Description:
RF TXRX MODULE BLUETOOTHSMA SMD
Shipping
RN24E-I/RM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
Bluetooth
Protocol:
Bluetooth v2.1, Bluetooth v2.0 +EDR, Class 1
Modulation:
FHSS, GFSK
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
300kbps
Power - Output:
12dBm
Sensitivity:
-80dBm
Serial Interfaces:
SPI, UART
Antenna Type:
Antenna Not Included, SMA
Utilized IC / Part:
Memory Size:
Voltage - Supply:
3V ~ 3.6V
Current - Receiving:
35mA
Current - Transmitting:
65mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C