Schaffner EMC Inc. RN242-1.4-02
Part No.:
RN242-1.4-02
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Category:
Common Mode Chokes
Package:
Vertical, 4 PC Pin
Datasheet:
RN242-1.4-02.pdf
Description:
CMC 27MH 1.4A 2LN TH
Shipping
RN242-1.4-02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Package/Case:
Vertical, 4 PC Pin
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
2
Impedance @ Frequency:
Current Rating (Max):
27 mH @ 1 kHz
DC Resistance (DCR) (Max):
1.4A (Typ)
Voltage Rating - DC:
500mOhm (Typ)
Voltage Rating - AC:
Operating Temperature:
250V
Ratings:
-40°C ~ 125°C