Recom Power RMOD400-60-24SW
Part No.:
RMOD400-60-24SW
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
RMOD400-60-24SW.pdf
Description:
400W DC/DC-CONVERTER 'PLUG & PLA
Shipping
RMOD400-60-24SW Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
RMOD400-W (400W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
33.6V
Voltage - Input (Max):
96V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
16.7A
Power (Watts):
401W
Voltage - Isolation:
2.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
85%
Operating Temperature:
-35°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.00" L x 4.53" W x 2.40" H (203.2mm x 115.1mm x 61.0mm)