Recom Power RMOD300-80-13.7SUW/CTRL/MO
Part No.:
RMOD300-80-13.7SUW/CTRL/MO
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
RMOD300-80-13.7SUW/CTRL/MO.pdf
Description:
300W DC/DC-CONVERTER 'PLUG & PLA
Shipping
RMOD300-80-13.7SUW/CTRL/MO Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
RMOD300-UW (300W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
106V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
13.7V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
22A
Power (Watts):
301W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
89%
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.48" L x 2.99" W x 1.73" H (190.0mm x 75.9mm x 43.9mm)