Carlo Gavazzi Inc. RMD3H24LA40
Part No.:
RMD3H24LA40
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Module
Datasheet:
RMD3H24LA40.pdf
Description:
SSR RELAY 3PST-NO 40A 0-240V
Shipping
RMD3H24LA40 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
RMD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
3PST-NO (3 Form A)
Output Type:
AC, Zero Cross
Voltage - Input:
24VAC/DC
Voltage - Load:
0 V ~ 240 V
Load Current:
40 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C