Recom Power RMD150-110-24SUW
Part No.:
RMD150-110-24SUW
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
RMD150-110-24SUW.pdf
Description:
150W DC/DC-CONVERTER 'PLUG & PLA
Shipping
RMD150-110-24SUW Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Recom Power
Series:
RMD150-UW (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
16.8V
Voltage - Input (Max):
137.5V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
6.88A
Power (Watts):
165W
Voltage - Isolation:
5 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
94%
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.42" L x 4.57" W x 1.67" H (188.5mm x 116.1mm x 42.4mm)