Cosel USA, Inc. RMC30A-1-N
Part No.:
RMC30A-1-N
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
RMC30A-1-N.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V
Shipping
RMC30A-1-N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
RMC (30W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
85 ~ 132 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
-12V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3 A
Current - Output 2:
1.2 A
Current - Output 3:
300 mA
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
2 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.31" L x 1.22" W x 3.15" H (135.0mm x 31.0mm x 80.0mm)