Cosel USA, Inc. RMC15A-2-JN
Part No.:
RMC15A-2-JN
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
RMC15A-2-JN.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V
Shipping
RMC15A-2-JN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
RMC (15W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
85 ~ 132 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
-12V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2 A
Current - Output 2:
200 mA
Current - Output 3:
200 mA
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
2 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.94" L x 1.10" W x 3.15" H (100.0mm x 28.0mm x 80.0mm)