Carlo Gavazzi Inc. RM1A60A75
Part No.:
RM1A60A75
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
RM1A60A75.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 75A 24-265V
Shipping
RM1A60A75 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
RM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC, Zero Cross
Voltage - Input:
20 ~ 280VAC, 22 ~ 48VDC
Voltage - Load:
24 V ~ 265 V
Load Current:
75 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C