Carlo Gavazzi Inc. RM1A23M50
Part No.:
RM1A23M50
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
RM1A23M50.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 50A 24-265V
Shipping
RM1A23M50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
RM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC, Zero Cross
Voltage - Input:
5 ~ 24VAC/DC
Voltage - Load:
24 V ~ 265 V
Load Current:
50 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C