ebm-papst Inc. RLF35-8/12N
Part No.:
RLF35-8/12N
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
RLF35-8/12N.pdf
Description:
FAN BLOWER CF 51X15MM 12VDC WIRE
Shipping
RLF35-8/12N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
RLF35
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
12VDC
Size / Dimension:
Square/Rounded - 51mm L x 51mm H
Width:
15.00mm
Air Flow:
5.7 CFM (0.160m³/min)
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Blower, Centrifugal
Features:
Locked Rotor Protection
Noise:
6.4dB(A)
Power (Watts):
3.5 W
RPM:
6700 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)