Littelfuse Inc. RLD60P300XFF
Part No.:
RLD60P300XFF
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RLD60P300XFF.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 3A RADIAL
Shipping
RLD60P300XFF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
POLY-FUSE®, RLD60
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
3 A
Current - Trip (It):
6 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
19.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
100 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.980" Dia x 0.122" T (24.90mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
1.181" (30.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)