Littelfuse Inc. RLD30P600UF
Part No.:
RLD30P600UF
Datasheet:
RLD30P600UF.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 6A RADIAL
Shipping
RLD30P600UF Specifications
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
6 A
Current - Trip (It):
12 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
16 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
5 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
40 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.980" (24.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)