Littelfuse Inc. RLD30P400UFF
Part No.:
RLD30P400UFF
Datasheet:
RLD30P400UFF.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 4A RADIAL
Shipping
RLD30P400UFF Specifications
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
4 A
Current - Trip (It):
8 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
12.7 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
10 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
50 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.791" (20.10mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)