Littelfuse Inc. RLD30P300UFF
Part No.:
RLD30P300UFF
Datasheet:
RLD30P300UFF.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
Shipping
RLD30P300UFF Specifications
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
3 A
Current - Trip (It):
6 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
10.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
80 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.681" (17.30mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)