Littelfuse Inc. RLD30P185UFF
Part No.:
RLD30P185UFF
Datasheet:
RLD30P185UFF.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 1.85A RADIAL
Shipping
RLD30P185UFF Specifications
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.85 A
Current - Trip (It):
3.7 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
8.7 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
90 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.402" L x 0.118" W (10.20mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.618" (15.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)