Essentra Components RLCBSB-10-01
Part No.:
RLCBSB-10-01
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
RLCBSB-10-01.pdf
Description:
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 10MM
Shipping
RLCBSB-10-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
Richco, RLCBSB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Resting Mount
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
Support Panel Thickness:
Mounting Hole Diameter:
0.217" (5.50mm)
Mounting Panel Thickness:
0.020" ~ 0.039" (0.50mm ~ 1.00mm)