Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) RL7008-1.5-110-25-PTF
Part No.:
RL7008-1.5-110-25-PTF
Manufacturer:
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RL7008-1.5-110-25-PTF.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 25V 810MA RADIAL
Shipping
RL7008-1.5-110-25-PTF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PTF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
25V
Current - Hold (Ih) (Max):
810 mA
Current - Trip (It):
1.19 A
Current - Max:
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
1.5 Ohms
Operating Temperature:
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.752" Dia x 0.181" T (19.10mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.752" (19.10mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.331" (8.40mm)