Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) RL4010-50-110-50-PTF
Part No.:
RL4010-50-110-50-PTF
Manufacturer:
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RL4010-50-110-50-PTF.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 50V 110MA RADIAL
Shipping
RL4010-50-110-50-PTF Specifications
Manufacturer:
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PTF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
50V
Current - Hold (Ih) (Max):
110 mA
Current - Trip (It):
170 mA
Current - Max:
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
50 Ohms
Operating Temperature:
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.449" Dia x 0.201" T (11.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.449" (11.40mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.331" (8.40mm)