Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) RL3020-1500-100-240-PTO
Part No.:
RL3020-1500-100-240-PTO
Manufacturer:
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RL3020-1500-100-240-PTO.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 240V RADIAL DISC
Shipping
RL3020-1500-100-240-PTO Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PTO
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
240V
Current - Hold (Ih) (Max):
Current - Trip (It):
Current - Max:
Time to Trip:
60 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
1.5 kOhms
Operating Temperature:
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.350" Dia x 0.310" T (8.89mm x 7.87mm)
Height - Seated (Max):
0.350" (8.89mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)