Hatch Lighting RL12-60M-LED
Part No.:
RL12-60M-LED
Manufacturer:
Hatch Lighting
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
RL12-60M-LED.pdf
Description:
60W ELEC 120VAC-12VAC CLASS 2
Shipping
RL12-60M-LED Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hatch Lighting
Series:
RL
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Type:
Topology:
AC AC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
108VAC
Voltage - Input (Max):
304.7VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
60 W
Voltage - Isolation:
2 kV
Dimming:
Features:
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 90°C
Efficiency:
90%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
2.20" L x 1.23" W x 0.75" H (55.9mm x 31.2mm x 19.1mm)