TE Connectivity Raychem Cable Protection RL0111-1.20-0
Part No.:
RL0111-1.20-0
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
RL0111-1.20-0.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 1.20MM2 BLK METER
Shipping
RL0111-1.20-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
100RL
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Obsolete
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
1.20mm²
Conductor Strand:
19/0.0114"
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Polymer
Jacket (Insulation) Diameter:
0.083" (2.11mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.008" (0.20mm)
Length:
Enter Number of Meters in Order Quantity
Voltage:
600V
Operating Temperature:
-40°C ~ 120°C