Littelfuse Inc. RKEF400-2
Part No.:
RKEF400-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RKEF400-2.pdf
Description:
RKEF400-2
Shipping
RKEF400-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PolySwitch®, RKEF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
4 A
Current - Trip (It):
8 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
24 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
14 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
60 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.827" L x 0.118" W (21.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.980" (24.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.15mm)