Renesas Electronics Corporation RJP60F4DPM-00#T1
Part No.:
RJP60F4DPM-00#T1
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
RJP60F4DPM-00#T1.pdf
Description:
IGBT TRENCH 600V 60A TO3PFM
Shipping
RJP60F4DPM-00#T1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.82V @ 15V, 30A
Power - Max:
41.2 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
45ns/70ns
Test Condition:
400V, 30A, 5Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
150°C (TJ)