Renesas Electronics Corporation RJK4002DPP-M0#T2
Part No.:
RJK4002DPP-M0#T2
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
RJK4002DPP-M0#T2.pdf
Description:
MOSFET N-CH 400V 3A TO220FL
Shipping
RJK4002DPP-M0#T2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.9Ohm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
6 nC @ 100 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
165 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
20W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)