Cornell Dubilier Knowles RJD3048HPPV30M
Part No.:
RJD3048HPPV30M
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
RJD3048HPPV30M.pdf
Description:
BATT LITH-ION 3.7V 300MAH COIN
Shipping
RJD3048HPPV30M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
RJD
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium-Ion
Battery Cell Size:
Coin, 30.0mm
Voltage - Rated:
3.7 V
Capacity:
300mAh
Size / Dimension:
1.18" Dia x 0.19" H (30.0mm x 4.8mm)