Comus International RI-03GP2530
Part No.:
RI-03GP2530
Manufacturer:
Comus International
Category:
Magnetic, Reed Switches
Package:
Datasheet:
RI-03GP2530.pdf
Description:
SWITCH REED SPST-NO 500MA 140V
Shipping
RI-03GP2530 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Comus International
Series:
RI-03
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Glass Body Reed
Circuit:
SPST-NO
Operate Range:
25 ~ 30AT
Release Range:
Current - Switching:
500mA (AC/DC)
Voltage - Switching AC:
140 V
Voltage - Switching DC:
200 V
Power - Rated:
10W
Operate Time:
0.25 ms
Release Time:
0.03 ms
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
Axial
Length - Overall:
1.811" (46.00mm)
Size - Body:
0.100" Dia x 0.591" L (2.54mm x 15.00mm)
Height Above Board:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Capacitance:
0.25 pF
Current - Carry:
2.5A (DC)