Littelfuse Inc. RHEF1100
Part No.:
RHEF1100
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RHEF1100.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
Shipping
RHEF1100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PolySwitch®, RHEF
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
11 A
Current - Trip (It):
20 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
11 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
5.5 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
13 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.827" L x 0.118" W (21.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.028" (26.10mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.15mm)