Allied Components International RHC50-15-500K-RC
Part No.:
RHC50-15-500K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal Cylinder
Datasheet:
RHC50-15-500K-RC.pdf
Description:
50UH 10% 15AMP RADIAL HI.CURR.
Shipping
RHC50-15-500K-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Radial, Horizontal Cylinder
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
50 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
15 A
Current - Saturation (Isat):
9A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
20mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
4MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.000" Dia x 1.625" L (25.40mm x 41.28mm)