Vishay Dale RHA025120R0FE02
Part No.:
RHA025120R0FE02
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RHA025120R0FE02.pdf
Description:
WIREWOUND CHASSIS MOUNT RESISTOR
Shipping
RHA025120R0FE02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RHA
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
120 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
25W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height - Seated (Max):
0.561" (14.25mm)