KYOCERA AVX RH211C225KAA0A3
Part No.:
RH211C225KAA0A3
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
RH211C225KAA0A3.pdf
Description:
COLER MIL SUPRACAP
Shipping
RH211C225KAA0A3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
RH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL (Stacked)
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, SMPS Filtering, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
Stacked SMD, 4 L-Lead
Size / Dimension:
0.283" L x 0.213" W (7.20mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)