Vishay Dale RH1003K500FJ01
Part No.:
RH1003K500FJ01
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RH1003K500FJ01.pdf
Description:
RES 3.5K OHM 1% 100W ALUM HOUS W
Shipping
RH1003K500FJ01 Specifications
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RH
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
3.5 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
100W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Moisture Resistant
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
3.500" L x 2.812" W (88.90mm x 71.42mm)
Height - Seated (Max):
1.781" (45.24mm)