Vishay Dale RH050R1500FE02
Part No.:
RH050R1500FE02
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RH050R1500FE02.pdf
Description:
RES CHAS MNT 0.15 OHM 1% 50W
Shipping
RH050R1500FE02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RH
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
150 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
50W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Moisture Resistant
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max):
0.625" (15.87mm)