Vishay Dale RH0505R000FE02
Part No.:
RH0505R000FE02
Datasheet:
RH0505R000FE02.pdf
Description:
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 50W
Shipping
RH0505R000FE02 Specifications
Resistance:
5 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
50W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max):
0.625" (15.87mm)