Vishay Dale RH01050R00FE02
Part No.:
RH01050R00FE02
Datasheet:
RH01050R00FE02.pdf
Description:
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 12.5W
Shipping
RH01050R00FE02 Specifications
Resistance:
50 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
12.5W
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max):
0.405" (10.29mm)