Vishay Dale RH010100R0FE02
Part No.:
RH010100R0FE02
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RH010100R0FE02.pdf
Description:
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 12.5W
Shipping
RH010100R0FE02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RH
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
12.5W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Moisture Resistant
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max):
0.405" (10.29mm)