Vishay Dale RH00510R00FC02
Part No.:
RH00510R00FC02
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RH00510R00FC02.pdf
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 7.5W
Shipping
RH00510R00FC02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
RH
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7.5W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Moisture Resistant
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.51mm)