Rohm Semiconductor RGTH50TS65GC11
Part No.:
RGTH50TS65GC11
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
RGTH50TS65GC11.pdf
Description:
IGBT TRNCH FIELD 650V 50A TO247N
Shipping
RGTH50TS65GC11 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
50 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
100 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 25A
Power - Max:
174 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
49 nC
Td (on/off) @ 25°C:
27ns/94ns
Test Condition:
400V, 25A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)