Rohm Semiconductor RGPR30NS40HRTL
Part No.:
RGPR30NS40HRTL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
RGPR30NS40HRTL.pdf
Description:
IGBT 430V 30A IGNITION LPDS
Shipping
RGPR30NS40HRTL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
430 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.0V @ 5V, 10A
Power - Max:
125 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
22 nC
Td (on/off) @ 25°C:
500ns/4µs
Test Condition:
300V, 8A, 100Ohm, 5V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)