Diotec Semiconductor RGL1MR13
Part No.:
RGL1MR13
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
DO-213AA
Datasheet:
RGL1MR13.pdf
Description:
DIODE FAST MINIMELF 1000V 500NS
Shipping
RGL1MR13 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
DO-213AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-213AA (MINIMELF)
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 175°C