Littelfuse Inc. RGEF1400
Part No.:
RGEF1400
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
RGEF1400.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 14A RADIAL
Shipping
RGEF1400 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PolySwitch®, RGEF
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
14 A
Current - Trip (It):
23.8 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
9 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
2.6 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
6.4 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.925" L x 0.114" W (23.50mm x 2.90mm)
Height - Seated (Max):
1.102" (28.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.15mm)