ebm-papst Inc. RG125-19/12N/12
Part No.:
RG125-19/12N/12
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
RG125-19/12N/12.pdf
Description:
FAN BLOWER CF 180X40MM 12VDC
Shipping
RG125-19/12N/12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
RG125N
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
12VDC
Size / Dimension:
Square - 180mm L x 180mm H
Width:
40.00mm
Air Flow:
51.5 CFM (1.44m³/min)
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Blower, Centrifugal
Features:
Speed Sensor (Tach)
Noise:
Power (Watts):
5.2 W
RPM:
2550 RPM
Termination:
3 Wire Leads
Ingress Protection:
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:
-22 ~ 167°F (-30 ~ 75°C)