RF Solutions RFM65W-868S2
Part No.:
RFM65W-868S2
Manufacturer:
RF Solutions
Category:
RF Receivers
Package:
16-SMD Module
Datasheet:
RFM65W-868S2.pdf
Description:
RF RX FSK/GFSK/GMSK 868MHZ MODUL
Shipping
RFM65W-868S2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
RF Solutions
Series:
Package/Case:
16-SMD Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Frequency:
868MHz
Sensitivity:
-120dBm
Data Rate (Max):
300kbps
Modulation or Protocol:
FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
Applications:
Home/Building Automation, Industrial Control and Monitoring
Current - Receiving:
16mA
Data Interface:
SPI
Memory Size:
Antenna Connector:
PCB, Surface Mount
Features:
Voltage - Supply:
1.8V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C