TDK-Lambda RFE1600-24
Part No.:
RFE1600-24
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
RFE1600-24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 1600W
Shipping
RFE1600-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
RFE1600 (1600W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
67 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1600W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
12.60" L x 3.45" W x 1.61" H (320.0mm x 85.0mm x 40.8mm)