Allied Components International RFC20-5R0K-RC
Part No.:
RFC20-5R0K-RC
Datasheet:
RFC20-5R0K-RC.pdf
Description:
5.0UH 10% RADIAL FLAT COIL
Shipping
RFC20-5R0K-RC Specifications
Packaging:
Box
Inductance:
5 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.9 A
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 7.9MHz
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.400" L x 0.125" W (10.16mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)