Allied Components International RFC20-472K-RC
Part No.:
RFC20-472K-RC
Datasheet:
RFC20-472K-RC.pdf
Description:
4700UH10% RFC20 RADIAL FLT COIL
Shipping
RFC20-472K-RC Specifications
Packaging:
Tray
Inductance:
4.7 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
110 mA
DC Resistance (DCR):
28.9Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 250kHz
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
250 kHz
Size / Dimension:
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)