Allied Components International RFC20-271K-RC
Part No.:
RFC20-271K-RC
Datasheet:
RFC20-271K-RC.pdf
Description:
270uH +/-10% Radial Flat Coil
Shipping
RFC20-271K-RC Specifications
Series:
RFC20
Packaging:
Case
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
450 mA
DC Resistance (DCR):
2.7Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 790kHz
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)