Allied Components International RFC20-181K-RC
Part No.:
RFC20-181K-RC
Datasheet:
RFC20-181K-RC.pdf
Description:
180UH 10% RADIAL FLAT COIL
Shipping
RFC20-181K-RC Specifications
Packaging:
Box
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
580 mA
DC Resistance (DCR):
2.07Ohm Max
Q @ Freq:
70 @ 790kHz
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.400" L x 0.125" W (10.16mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)